Toimielimet ja päätöksenteko

Esityslistat, pöytäkirjat ja viranhaltijapäätökset

Hyvinvointialueen toimielinten kokousten esityslistat ja pöytäkirjat sekä viranhaltijapäätökset ovat haettavissa asianhallintajärjestelmästä

Luottamushenkilöiden sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@lh.hyvaep.fi

Aluevaltuusto

Hyvinvointialueen toiminnasta ja taloudesta vastaa aluevaltuusto, joka käyttää hyvinvointialueen ylintä päätösvaltaa. Aluevaltuustossa on 59 valtuutettua sekä varavaltuutetut, jotka on valittu hyvinvointialueen aluevaaleissa. Aluevaltuuston toimikausi on neljä vuotta.

Aluevaltuuston organisoituminen:
puheenjohtaja Paula Risikko, Kok.
1. varapuheenjohtaja Esko Lehtimäki, Kesk.
2. varapuheenjohtaja Piia Kattelus-Kilpeläinen
3. varapuheenjohtaja Aarne Heikkilä, SDP

Aluevaltuuston kokousta voi seurata suorana lähetyksenä, linkki julkaistaan ennen kokouspäivää. Kokoustallenne on katsottavissa 14 vuorokauden ajan kokouksen jälkeen.

Seuraa kokousta suorana lähetyksenä tästä linkistä.

Aluevaltuuston seuraavat kokousajankohdat

  • Maanantai 30.1.2023 klo 12.00 Kokouskutsu (pdf)
  • Maanantai 13.3.2023 klo 12.00
  • Maanantai 17.4.2023 klo 12.00
  • Maanantai 29.5.2023 klo 12.00
  • Maanantai 19.6.2023 klo 12.00
  • Maanantai 11.9.2023 klo 12.00
  • Maanantai 30.10.2023 klo 12.00
  • Maanantai 20.11.2023 klo 12.00
  • Maanantai 18.12.2023 klo 12.00

 

Valtuutetut Suomen keskusta
Ahonen Esko
Ala-aho Ville
Anttila Lasse
Harjunpää Arja
Hautala Lasse
Hiironniemi Silja
Joensuu Antti
Jäätteenmäki Anneli
Kandolin Olavi
Keisala Juha-Pekka
Kujanpää-Mannila Mervi
Kurvinen Antti
Lehtimäki Esko
Niemistö Esa
Niemistö Jaakko
Oikari Pirkko
Ojaniemi Kati
Palmu Sari
Puoliväli-Oksala Jenni
Salomäki Sirpa
Sihto Paula
Tuuri-Tammela Helena
Ylinen Aki

Valtuutetut Kansallinen Kokoomus
Aila Mikko
Hakala Marko
Kankaanpää Jari
Keskinen Sami
Koivula Riitta
Kuula Sami
Kärnä Elina
Lahtinen Helena
Pukkinen Jaakko
Pöntinen Kai
Rajala Lasse
Ridanpää-Taittonen Annu
Risikko Paula
Salonen Harri
Sankelo Janne
Vistbacka Raimo

Valtuutetut Perussuomalaiset
Ala-Riihimäki Jarkko
Juurakko Petri
Kangasluoma Riitta
Koskela Harri
Mattila Risto
Rahkola Helena
Vainionpää Marko

Valtuutetut Suomen Sosiaalidemokraattinen Puolue
Heikkilä Aarne
Kivikangas Emma
Parkkamäki Margit
Penttilä Sirkka
Varmola Tapio
Wallin Harry

Valtuutetut Suomen Kristillisdemokraatit
Malmi Hanna-Liisa
Nummensalo Kati
Ruotsala Lasse

Valtuutettu Vasemmistoliitto
Knuuttila Antti

Valtuutettu Vapauden liitto
Rämäkkö Heli

Valtuutettu Vihreä liitto
Kuisti Jenni

Valtuutettu
Kattelus-Kilpeläinen Piia

Varavaltuutetut Suomen keskusta
Ketola Pirjo-Liisa
Rintala Esa
Ojanperä Harri
Pihlajamäki Jaakko
Mäki Juhani
Toivola Teppo
Liinamaa Tapio
Mikkilä Juha
Viitala Marko
Kananoja Reetta
Roumio Tiina
Koivuluoma Matti
Heinonen Henna Helmi
Ala-Mattinen Mika
Pasto Maarit
Tuuri Timo
Laitila Susanna
Aittoniemi Pirjo
Hakola Raija
Pajulammi Martti
Vihriälä Jukka
Koskimäki Olavi
Oja-Lipasti Sari

Varavaltuutetut Kansallinen Kokoomus
Ahopelto Antti
Paananen Urpo
Vaahtoniemi Jussi
Niemi Anne
Joensuu Jukka
Luhtala Jesse
Myllymäki Anna-Liisa
Koivuniemi Kyösti
Tamsi Satu
Latvala Jarmo
Rajakorpi Harri
Pöytälaakso Niclas
Saarinen Anneli
Kankaanpää Mauri
Varila Riikka
Ahokas Noora

Varavaltuutetut Perussuomalaiset
Rajamäki Heidi
Vallin Jouni
Santala Heikki
Palomäki Seppo
Kamppinen Aapo
Haapamäki Jari
Puronvarsi Esa
Kiukkonen Olli

Varavaltuutetut Suomen Sosiaalidemokraattinen Puolue
Ahonen Anne
Syrjälä Sirpa
Parkkonen Voitto
Norrena Tanja
Lehtola Eetu
Kivimäki Riitta

Varavaltuutetut Suomen Kristillisdemokraatit
Heikkilä Ville
Syväjärvi Jaana
Rantanen Kimmo

Varavaltuutetut Vasemmistoliitto
Ketola Olli

Varavaltuutetut Vapauden liitto
Tiainen Ilkka (Valta kuuluu kansalle VKK)
Yli-Kaatiala Johanna (sit.)

Varavaltuutetut Vihreä liitto
Jokipii Mikko
Ojajärvi Tuomas

Joupin neuvola

Hallituskatu 20

Toimielimet

Toimielimet, niiden jäsenet sekä kokousaikataulut.

Aluehallituksessa on 13 jäsentä ja heidän varajäsenensä.

Aluehallituksen organisoituminen:
puheenjohtaja Lasse Hautala, Kesk.
1. varapuheenjohtaja Sami Keskinen, Kok.
2. varapuheenjohtaja Anneli Jäätteenmäki, Kesk.

Jäsen (varajäsen), puolue

Lasse Hautala (Sari Oja-Lipasti), Kesk.
Sami Keskinen (Liisa Ala-Käkelä), Kok.
Anneli Jäätteenmäki (Tiina Roumio), Kesk.

Lasse Anttila (Juha Mikkilä), Kesk.

Esko Ahonen (Aki Ylinen), Kesk.

Paula Sihto (Esa Rintala), Kesk.

Helena Tuuri-Tammela (Jenni Puoliväli-Oksala), Kesk.

Jaakko Pukkinen, (Antti Ahopelto), Kok.

Kai Pöntinen, (Anna-Maija Renko), Kok.

Elina Kärnä, (Jesse Luhtala), Kok.

Marko Vainionpää, (Harri Koskela), PS

Riitta Kangasluoma (Jenni Sippola), PS

Sirkka Penttilä (Margit Parkkamäki), SDP

Aluehallituksen kokouspäivät:

  • 16.1. klo 9
  • 6.2. klo 9
  • 21.2. klo 9
  • 27.3. klo 3
  • 24.4. klo 9
  • 9.5. klo 9
  • 12.6. klo 9
  • 15.8. klo 9
  • 28.8. klo 9
  • 26.9. klo 9
  • 9.10. klo 9
  • 13.11. klo 9
  • 27.11. klo 9
  • 4.12. klo 9
  • 12.12. klo 9
Joupin neuvola

Hallituskatu 20

Aluevaalilautakunnan organisoituminen:
puheenjohtaja Marjo Aho, Kesk.
varapuheenjohtaja Anna-Leena Sorvisto, Kok.

Jäsen, puolue
Marjo Aho, Kesk.
Anna-Leena Sorvisto, Kok.
Petri Saunamäki, PS
Tapani Kivimäki, SDP
Veijo Jousmäki, KD

Varajäsen, puolue
1. varajäsen: ilmoitetaan myöhemmin, Vas.
2. varajäsen: Henna Salo, Vihr.
3. varajäsen: Heli Rämäkkö, VL
4. varajäsen: Jouni Mäkynen, Kesk.
5. varajäsen: Markku Muilu, Kok.

Joupin neuvola

Hallituskatu 20

Henkilöstö- ja kehittämislautakunnan kokoukset

25.1.2023, 22.2.2023, 22.3.2023, 26.4.2023, 31.5.2023

Henkilöstö- ja kehittämislautakunnan organisoituminen:
puheenjohtaja Sari Palmu, Kesk.
varapuheenjohtaja Kati Nummensalo, KD

Jäsen (varajäsen), puolue
Sari Palmu (Riikka Mänty), Kesk.
Kati Nummensalo (Hanna-Liisa Malmi), KD
Ville Ala-aho (Mikko Männikkö), Kesk.
Jaakko Pihlajamäki (Maarit Pasto), Kesk.
Matti Koivuluoma (Timo Tuuri), Kesk.
Silja Hiironniemi (Juho Kujansuu), Kesk.
Mervi Kujanpää-Mannila (Lotta Iso-Tuisku), Kesk.
Jari Kankaanpää (Johanna Keski-Jyrä), Kok.
Marko Hakala (Kyösti Koivuniemi), Kok.
Susanna Suokko (Niclas Pöytälaakso), Kok.
Jarkko Ala-Riihimäki (Seppo Palomäki), PS
Heidi Rajamäki (Raili Varo), PS
Emma Kivikangas (Riitta Kivimäki), SDP

 

 

Joupin neuvola

Hallituskatu 20

Etelä-Pohjanmaan hyvinvointialueen nuorisovaltuusto on nuorten edustus hyvinvointialueen päätöksenteossa. Nuorisovaltuustoon kuuluu 32 varsinaista jäsentä ja 16 varajäsentä maakunnan eri kunnista.

Nuorisovaltuuston kokoukset 2023:

  • lauantai 18.2.2023 klo 15.00
  • lauantai 11.3.2023 klo 15.00
  • maanantai 17.4.2023 klo 17.30
  • lauantai 13.5.2023 klo 15.00
  • maanantai 5.6.2023 klo 17.30
  • lauantai 29.7.2023 klo 15.00
  • lauantai 19.8.2023 klo 15.00
  • maanantai 18.9.2023 klo 17.30
  • sunnuntai 29.10.2023 klo 15.00
  • keskiviikko 29.11.2023 klo 17.30
  • lauantai 16.12.2023 klo 15.00

Nuorisovaltuuston organisoituminen:
Puheenjohtaja Juuso Försti, Isokyrö (juuso.forsti@gmail.com, p. 045 140 2150)
Varapuheenjohtaja Eetu Setälä, Ähtäri
Sihteeri Niklas Männikkö, Kurikka

Alajärvi: Onni Tallbacka, Lilja Lehtelä, varajäsen: Vilma Rullpakka

Alavus: Aino-Kaisa Vehkakoski, Arnas Samuilis, Anna Siltala

Evijärvi: Minttu Kangasmetsä, Rasmus Latukka, varajäsen: Noora Kupila

Ilmajoki: Lidia Garbali

Isojoki: Hannes Kankaanpää

Isokyrö: Juuso Försti, Jenina Vieri, varajäsen: Mimmi Heinilä

Kauhajoki: Harri Heikkilä, Jasmin Saranpää, varajäsen: Sofia Alavillamo

Karijoki: Tiina Saukko, varajäsen: Jutta Uuro

Kauhava: Elli Pulkkinen, Anni Tietäväinen, varajäsen: Mikko Jaskari

Kuortane: Vili Niemelä, varajäsen: Iida Järvikangas

Kurikka: Niklas Männikkö, Onerva Niemi: varajäsen: Petteri Virkkala

Lappajärvi: Jenni Kaukoranta

Lapua: Emma Kero, Aada Antila, varajäsen: Jone Kivistö

Seinäjoki: Alisa Torkko, varajäsen: Hanna Pajala

Soini: Santeri Aho, Kaapo Kriikkula, varajäsen: Martta Raitanen

Teuva: Ville Penttinen, Erno Honkanen; varajäsen: Luukas Kormano

Vimpeli: Lia Järvelä-Alen, Niko Raivio

Ähtäri: Eetu Setälä, Helmi Rantala, varajäsen: Viivi Kanervisto

Joupin neuvola

Hallituskatu 20

Talous- ja investointilautakunnan seuraava kokous on 10.1.2023 klo 9

Talous- ja investointilautakunnan organisoituminen:
puheenjohtaja Jaakko Niemistö, KESK
varapuheenjohtaja Harri Koskela, PS

Jäsen (varajäsen), puolue
Jaakko Niemistö (Anne Saari), Kesk.
Harri Koskela (Jari Haapamäki), PS
Antti Joensuu (Ari Niemelä), Kesk.
Juha-Pekka Keisala (Jukka Vihriälä), Kesk.
Pirjo-Liisa Ketola (Hanna Holtinkoski), Kesk.
Sirpa Salomäki (Maarit Pasto), Kesk.
Mikko Aila (Kirsi Jönkkäri), Kok.
Riikka Varila (Reija Kaskimäki), Kok.
Satu Ylisiurua-Hemminki (Julia Lehtinen), Kok.
Anna-Liisa Myllymäki (Urpo Paananen), Kok.
Anne Matokangas (Aapo Kamppinen), PS
Tapio Varmola (Erkki Kuusikko), SDP
Olli Ketola (Ari Elomaa) Vas.

Joupin neuvola

Hallituskatu 20

Tarkastuslautakunnan organisoituminen:
puheenjohtaja Olavi Kandolin, Kesk.
varapuheenjohtaja Riitta Koivula, Kok.

Jäsen (varajäsen), puolue
Olavi Kandolin (Tapio Höykinpuro), Kesk.
Riitta Koivula (Pasi Poukka), Kok.
Harri Ojanperä, (Olavi Koskimäki), Kesk.
Päivi Nummijoki, (Satu Taskinen), Kesk.
Vesa Takala (Hanna-Maria Kortesoja), Kok.
Jukka Pekka Matintupa (Enni Einola), SDP
Piia Äijö (Laura Ala-Kokko), Vihr.

Joupin neuvola

Hallituskatu 20

Turvallisuuslautakunnan seuraavat kokoukset ovat 26.1.2023 klo 14 ja 23.2.2023 klo 14.

Turvallisuuslautakunnan organisoituminen:
puheenjohtaja Raimo Vistbacka, Kok.
varapuheenjohtaja Kati Ojaniemi, Kesk.

Jäsen (varajäsen), puolue
Raimo Vistbacka (Juho Raumanni), Kok.
Kati Ojaniemi (Juha Julmala), Kesk.
Teppo Toivola (Helli Kitinoja), Kesk.
Juhani Mäki (Raija Hakola), Kesk.
Aki Ylinen (Mikko Kuivinen), Kesk.
Susanna Laitila (Louna Yli-Hemminki), Kesk.
Reetta Kananoja (Pekka Hella), Kesk.
Sami Kuula (Jussi Vaahtoniemi), Kok.
Helena Lahtinen (Riitta Maunula-Craycroft), Kok.
Satu Tamsi (Tiina Ala-Rantala), Kok.
Erja Gadd (Olli Kiukkonen), PS
Petri Juurakko, (Esa Puronvarsi), PS
Heli Rämäkkö (Johanna Yli-Kaatiala), VL

Joupin neuvola

Hallituskatu 20

Vammaisneuvoston seuraavat kokoukset ovat 21.2.2023 ja 18.4.2023

Vammaisneuvoston organisoituminen:
puheenjohtaja Sari Riskumäki (sari.riskumaki@netikka.fi p. 040 549 3659)
varapuheenjohtaja Juhana Mäkitöyli
sihteeri Mika Ala-Mattinen

Alavus: Olli Ahtola, varajäsen: Ritva Peltomäki, varajäsen: Antti Mäntylä

Evijärvi: Päivi Kultalahti, varajäsen: Paula Puotinen

Ilmajoki: Jaana Mesiäislehto-Mäntypuro, varajäsen: Ritva Raivio, varajäsen: Kalervo Viljamaa

Isojoki: Saara Herrala, varajäsen: Anna-Liisa Saari, varajäsen: Tiina Pitkäkoski

Isokyrö: Katri Soisalo, varajäsen: Maria Luhtala, varajäsen: Sinikka Uusi-Viitala

Järvi-Pohjanmaa (Alajärvi, Lappajärvi, Vimpeli): Mika Ala-Mattinen, varajäsen: Anja Rentola, varajäsen: Jukka Pekka Finnilä

Karijoki: Arja Harjunpää, varajäsen: Susanna Saari

Kauhajoki: Tuomas Koivuniemi, varajäsen: Pekka Kuusela

Kauhava: Niina Övermark, varajäsen: Tuija Paasovaara

Kuortane: Mari Kuha, varajäsen: Anne Pihlajamäki, varajäsen: Annukka Salminen

Kurikka: Sari Riskumäki, varajäsen: Timo Kivistö, varajäsen: Eija Mäntymäki

Lapua: Katja Manu-Alalantela, varajäsen: Kari Alasaari, varajäsen: Soile Sinnemäki

Seinäjoki: Juhana Mäkitöyli, varajäsen: Mervi Räsänen, varajäsen: Jenni Louhivesi

Soini: Jorma Turpela, varajäsen: Pekka Päivärinta, varajäsen: Katriina Lehtonen

Teuva: Paula Käkelä, varajäsen: Anneli Hangasluoma, varajäsen: Irma Harjula

Ähtäri: Petri Lamminaho, varajäsen: Anu Huhtinen, varajäsen: Virpi Kanth

Joupin neuvola

Hallituskatu 20

Vanhusneuvoston seuraava kokous on 25.1.2023.

Vanhusneuvoston organisoituminen:
puheenjohtaja Paavo Latva-Rasku (paavo.latva-rasku@netikka.fi, p. 044 360 4884)
varapuheenjohtaja Reijo Pitkäkoski

Alavus: Pirkko Kallio, varajäsen: Hilkka Vehkamäki, varajäsen: Raija Piippo

Evijärvi: Paula Puotinen; varajäsen: Päivi Kultalahti

Ilmajoki: Maire Syväoja, varajäsen: Eero Mäkynen, varajäsen: Sirkka-Liisa Hakala-Rahko

Isojoki: Tiina Pitkäkoski, varajäsen: Anna-Liisa Saari, varajäsen: Saara Herrala

Isokyrö: Marja Trofast, varajäsen: Väinö Pollari, varajäsen: Juhani Leskelä

Järvi-Pohjanmaa (Alajärvi, Lappajärvi, Vimpeli): Erkki Ammesmäki, Maire Hämeenniemi, varajäsen: Sisko Halonen, varajäsen: Lilja Lantela

Karijoki: Susanna Saari, varajäsen: Arja Harjunpää

Kauhajoki: Heikki Järviluoma, varajäsen: Hilkka Puisto

Kauhava: Anna-Liisa Niemi, varajäsen: Erkki M. Peltola, varajäsen: Seppo Ruotsala

Kuortane: Heikki Immonen

Kurikka: Matti Piitulainen, varajäsen: Marketta Harri, varajäsen: Pekka Mannila

Lapua: Paavo Latva-Rasku, varajäsen: Pirkko Kuusisaari, varajäsen: Marja Linkoaho

Seinäjoki: Reijo Pitkäkoski, varajäsen: Marja-Liisa Ristimäki, varajäsen: Jorma Olli

Soini: Jorma Turpela, varajäsen: Pekka Päivärinta, varajäsen: Katriina Lehtonen

Teuva: Irma Harjula, varajäsen: Leena Sahakangas, varajäsen: Paula Käkelä

Ähtäri: Marjatta Hattara, varajäsen: Eira Vanhatupa, varajäsen: Esa Leppävuori

Joupin neuvola

Hallituskatu 20

Kokousaikataulu

26.1.2023 klo 9.00, 23.2.2023 klo 9.00, 24.3.2023 klo 9.00, 27.4.2023 klo 9.00, 1.6.2023 klo 9.00

Lautakunnan organisoituminen:
puheenjohtaja Lasse Rajala, Kok.
varapuheenjohtaja Risto Mattila, PS

Jäsen (varajäsen), puolue
Lasse Rajala (Jarmo Latvala), Kok.
Risto Mattila (Heikki Santala), PS
Esa Rintala (Martti Pajulammi), Kesk.
Esa Niemistö (Mika Ala-Mattinen), Kesk.
Tapio Liinamaa, (Pekka Pyylampi), Kesk.
Pirkko Oikari (Marita Kunnari), Kesk.
Jenni Puoliväli-Oksala (Pirjo Aittoniemi), Kesk.
Arja Harjunpää (Arja Hirvimäki), Kesk.
Harri Salonen (Mauri Kankaanpää), Kok.
Annu Ridanpää-Taittonen (Sanna Försti), Kok.
Anne Niemi (Anneli Saarinen), Kok.
Helena Rahkola (Jaana Kuusisto), PS
Tanja Norrena (Niina Ylinen), SDP

 

Joupin neuvola

Hallituskatu 20

Kokousaikataulu

24.1.2023, 21.2.2023, 21.3.2023, 25.4.2023, 23.5.2023, 20.6.2023

Yksilöjaoston organisoituminen:
puheenjohtaja Margit Parkkamäki, SDP
varapuheenjohtaja Paula Sihto, Kesk.

Jäsen (varajäsen), puolue
Margit Parkkamäki (Sirkka Penttilä), SDP
Paula Sihto (Karri Kallio), Kesk.
Marko Viitala (Sari Riskumäki ), Kesk.
Henna Helmi Heinonen (Tarja Tapanainen), Kesk.
Jukka Joensuu (Ilmari Ylä-Autio), Kok.
Noora Ahokas (Minna Vienola), Kok.
Outi Rintamäki (Rami Puro), Kok.
Jouni Vallin (Leena Kurikka), PS
Lasse Ruotsala (Ville Heikkilä), KD

Joupin neuvola

Hallituskatu 20

Sidonnaisuusilmoitukset

Luottamushenkilöiden ja viranhaltijoiden sidonnaisuusilmoitukset löydät asianhallintajärjestelmästä.

Sidonnaisuusrekisteriseloste (pdf)